Dlaczego Karate ?

Czy warto zapisać dziecko na treningi karate? A może zastanawiacie się czy samemu zacząć trenować? Poniżej przedstawiamy 8 powodów, które przekonają Was, że karate jest tym, czego szukacie. Jest to nie tylko sztuka walki ale i droga do kształtowania swojego charakteru. Podnosi  pewność siebie i stanowczość, kształtuje umiejętność dążenia do celu, spokój i koncentrację.

 

STANOWCZOŚĆ I OPANOWANIE

Stając twarzą w twarz z przeciwnikiem większość początkujących karateków jest spięta i wzdryga się przy każdym markowanym uderzeniu. Z czasem jednak uczą się stać spokojnie w obliczu zagrożenia.  Sztuki walki są praktycznym kursem w treningu stanowczości. Niektórzy psychiatrzy zalecili nawet ich trening pacjentom, którym brakuje stanowczości.

 

OSIĄGANIE CELÓW

W klubie uczniowie mają okazję do poznawania dobrych wzorców zachowań. Treningi pomagają w osiągnięciu wyznaczonych celów i pokonaniu słabości.  Obserwując determinację w dążeniu do celu u innych zwiększamy szansę na wykształcenie tej cechy swojej osobowości.

 

POTRZEBA PRZYNALEŻNOŚCI

U osób trenujących karate rozwija się poczucie przynależności i przywiązania do klubu. Ponadto, dzięki pewnej mistyce otaczającej karate, uczniowie czują że są częścią czegoś wyjątkowego. Wyższość karate nad grami zespołowymi polega na tym, że każdy bierze czynny udział w zajęciach i może trenować na najwyższym poziomie. Jest to sport indywidualny.

 

KONCENTRACJA I NAUKA

Trenując karate nieświadomie uczymy się samokontroli w wymiarze fizycznym i psychicznym. Powtarzanie układów ruchu wymaga skupienia i koncentracji.

 

STAWANIE SIĘ DOROSŁYM

„Karate oferuje jasne oceny rozwoju, których brakuje w innych nowoczesnych zajęciach – zauważa dr Ann Iryine z Instytutu Psychologii Nort Columbia – myślę, że rozpoczęcie treningu jest ważną częścią stawania się dorosłym. Karate ma oczywiste poziomy zaawansowania”.

W karate sukcesy osiąga się na drodze indywidualnej pracy. Każdy widzi rezultaty swojego wysiłku, który nie jest podkreślany ani osłabiany poziomem grupy. Kolejne stopnie przyznawane są po zdaniu egzaminu przeprowadzanego w określonych odstępach czasu.

 

MEDYTACJA W RUCHU

Po kilku latach treningu można rozpocząć medytowanie podczas wykonywania kata. Początkowo sekwencje ruchów wykonywane są świadomie, ale w kolejnych stadiach treningu kata wykonywane są podświadomie. Dzięki temu jednocześnie pracują prawa i lewa półkula mózgowa. Tak więc karate na wyższym poziomie można porównać z medytacją w ruchu.

 

KORZYŚCI FIZYCZNE

Karate ze względu na zawiłe i skomplikowane układy ruchów wykształca w uczniach dużą koordynację ruchową, rozwija równowagę i płynność ruchów. Ponadto trening sztuk walki zwiększa pojemność płuc. Tętno w treningu kata w karate są porównywalne do występującego przy bieganiu. Maksymalne wartości tętna mogą być osiągnięte podczas walk treningowych.

 

NAPASTNICY

Karate to niewątpliwie forma samoobrony, jednak o wiele bardziej niż umiejętność otwartej walki z napastnikiem istotna jest umiejętność wygaszania sygnałów prowokujących agresję takich jak niechęć do spojrzenia w oczy, zgarbiona postawa, przy zaczepce szybki oddech, łamiący się głos i niepewność w odpowiedziach. Karate uczy patrzeć przeciwnikowi w oczy. Sparing uczy kontroli oddechu. Praca nad pozycjami jest integralną częścią rozwijania równowagi, siły i szybkich przemieszczeń.

Tags:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *